تبلیغات

ابزار وبلاگ

در گروه دنیای دهمی و نهمی ها عضو شوید و در گروه مشکلات خود را ارائه دهید و همچنین چت کنید
جهت عضویت در گروه کلیک کنید
هر مشکلی یا درخواست نمونه سوالی یا سوالی دارید عضو گروه دنیای دهمی ها شوید
جهت عضویت در گروه کلیک کنید
وبلاگ دهم - کاربردهای نفت خام جمع آوری اطلاعات علوم نهم

وبلاگ دهم - کاربردهای نفت خام جمع آوری اطلاعات علوم نهم

محل نمایش تبلیغات شما محل نمایش تبلیغات شما
کاربردهای نفت خام
نتیجه تصویری برای کاربرد های نفت خام
نفت یا نفت خام یکی از مهم ترین مواد موجود در جهان است. شناخته شده ترین محصولات فرعی نفت عبارتند از : سوخت های پر انرژی- گازوئیل یا بنزین - نفت چراغ- نفت دیزل و یا سوختهای نفتی و سوخت های گالنی نیز از نفت بدست می آیند . بیشتر غذاهایی که ما می خوریم و لباس هایی که می پوشیم تماما به نحوی از انحاء وابسته به مواد بدست آمده از نفت هستند . از نفت برای جلوگیری از چسبناک شدن نان به هنگام مخلوط کردن خمیر استفاده می شود . از نایلونهای نازک برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود و بیشتر لباس های ما که از الیاف مصنوعی بدست آمده از نفت ساخته شده اند . بیش از یک هزار نوع روغن مایع و جامد از نفت خام ساخته شده اند. از روغن روان کننده در وسایل گوناگونی چون ساعت و قطعات ماشین آلات- لوکوموتیوها و مولد های برق استفاده میشود . آسفالت جاده ها و پشت بام ها نیز با استفاده از مواد نفتی ساخته می شود . موم بدست آمده از نفت در تولید اجناسی چون : شمع- کاغذ های روغنی و سلوفون استفاده می شود . مواد دیگری که از نفت بدست می آیند در تولید انواع کاغذ کاربن- مرکب چاپ کتاب وروزنامه و مواد پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد .

بقیه در ادامه مطلب ....


کاربرد نفت‌خام:
اگر بگویم در آغاز قرن بیست و یکم همچنان زندگی بدون نفت خام غیر ممکن است، خیلی بیراه نگفته‌ایم. شاید بپرسید چرا؟! اگر کمی صبر کنید جواب پرسش‌تان را دریافت می‌کنید. نفت‌خام پس از استخراج از مخازن نفتی در اعماق زمین توسط کشتی یا خط لوله به پالایشگاه برده می‌شود. در پالایشگاه اجزای تشکیل دهنده‌ی نفت‌خام از هم جدا شده و به فرآورده‌های نفتی قابل استفاده تبدیل می‌‌شود.

واحد اندازه گیری نفت خام بشکه است. از یک بشکه 42 گالنی کمی بیش از 44 گالن فرآورده‌های نفتی حاصل می شود. این رقم بیشتر از حجم نفت‌خام اولیه است. برای فهم بهتر می توان به ذرت بو داده اشاره کرده که حجم بسیار بیشتری از ذرت اولیه دارد و ضمناً از ذرت اولیه بسیار خوشمزه‌تر است.

در انتها از یک بشکه نفت خام 1914 گالن بنزین اتومبیل به اضافه فرآورده‌های نفتی دیگر بدست می‌آید. بخش عمده‌ای از فرآورره‌های نفتی برای تولید انرژی مصرف می‌شود. به عنوان مثال در کشورمان ایران هموطنان‌مان برای گرم کردن منزل و حرکت ماشین از پروپان استفاده کنند.

    

مرکب، مداد، آدامس، مایع ظرفشویی، مواد بوگیر، عینک، صفحه گرامافون، لاستیک، آمونیاک، دریچه‌ی قلب و هزاران هزار ماده‌ی دیگر از نفت خام بدست می‌آیدنفت خام و محیط زیست:
هنگامی که فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین در اتوبوس، گازوئیل در کامیون و نفت سفید در منازل استفاده می‌شود، دی‌اکسید‌کربن (CO2) تولید می‌کند. این گاز، سمی و خطرناک است در واقع دی‌اکسیدکربن بازدم انسان‌هاست و برای محیط زیست زیان دارد.

حفر چاه‌های نفتی نیز قوانین و مقررات خاص خود را دارد. چرا که حفر این چاه‌ها بدون در نظر گرفتن معیارهای استاندارد باعث آلودگی و ایجاد خطر در محیط زیست می‌شود.کاربرد اصلی نفت خام در روزگار نو چندان تعجب بر انگیز نیست. بیش ا ز ۵۰ درصد آن تبدیل به بنزین می شود. در حقیقت حدود ۷۰ درصد نفت خام برای جابجایی و حمل و نقل تبدیل و مصرف می شود. هرچند که نفت خام و محصولات جانبی آن تنها به همین سوخت اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه محدود نمی شوند و پایه اصلی تولید محصولات بسیار متنوعی هستند که شاید هیچ گاه این موضوع را نشنیده باشید.
 
اجازه دهید نگاهی به ۱۰ محصول شگفت انگیزی داشته باشیم که از نفت و مشتقات آن تولید می شوند.


 
۱- تجهیزات ورزشی
بدون وجود نفت، بی شک ورزش مدرن، وضعیت فعلی خود را نداشت. تولید توپ های گلف مدرن، تورهای فوتبال، چمن مصنوعی، بسکتبال، راکتهای تنیس، توپهای راگبی و... مدیون نفت و مشتقات آن هستند. 


۲- آدامس بادکنکی
بله، درست است. متاسفم اگر هم اکنون در حال جویدن یکی از این شگفتی های نفتی هستید.اما حقیقت دارد، این محصول هم حاوی مشتقات نفتی است. بخش هایی از این محصول جویدنی و نرم هم از نفت مشتق شده است! اگرچه روی لفافه اغلب آدامس ها هنگام درج محتویات به عبارت gum base بسنده می شود. این پایه یا base از واکسها، مشتقات نفتی، اسید سیتریک، گلیسرین، لانولین و... تشکیل شده است. خب، دفعه بعد که سراغ پمپ بنزین یا خرید آدامس می روید، حداقل می دانید که شما و ماشین تان از خوراکی هم خانواده ای خوش تان می آید که از تجزیه سوختهای فسیلی به دست آمده است.

۳- ماتیک
اخم نکنید، بسیاری از ماتیک های لب با نفت ساخته می شوند. واکس پارافین ماده اصلی شکل دهنده لوله های ماتیک است و البته کارکرد روان و نرم آنها را تضمین می کند. واکس پارافین یک ماده جامد، نرم، بدون رنگ یا سفید است که از نفت خام یا ذغال سنگ مشتق می شود. البته تنها کاربرد پارافین در تولید ماتیک نیست، بلکه لیست بلندبالایی از کالاهای دور و برمان از پارافین ساخته می شوند: شمعها، لفافه شکلات ها یا گلوله های پینت بال.

۴- دندان های مصنوعی
از این پس احتمالا دندان مصنوعی پدربزرگ اندکی ترسناک تر شود. دندان های مصنوعی مدرن اغلب از رنگ دانه های بر پایه کربن برای تعیین رنگهای شان بهره می برند. این رنگها اغلب با استفاده از ذغال سنگ، نفت خام یا برخی منابع گیاهی تولید می شوند. البته این رنگ دانه ها دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) هستند و در اغلب رنگهای خوراکی مورد استفاده در آشپزخانه هم یافت می شوند. خب، فکر می کنم اگر قرار باشد انتخاب کنید رنگ صورتی زیبای آدامس تان از کرم ابریشم گرفته شود، یا اینکه از رنگ های مجازی نشات گرفته از سوخت های فسیلی آن را نقاشی کنند، شاید کرم ابریشم انتخاب جالب تری باشد!

۵- خمیر دندان
بعد از خواندن محصول شماره ۴، شاید تصمیم بگیرید مراقبت از دندان های تان را دو برابر کنید تا نیازی به چنین محصولات نفتی نداشته باشید. خب، مساله اینجا است که کارخانه های تولید خمیردندان هم مصرف سه برابری از نفت خام دارند. Poloxamer 407 یکی از مشتقات نفت است. این ترکیب، ماده اصلی خمیردندان است که به ترکیبات پایه نفتی خمیردندان اجازه می دهد تا در حلال پایه آبی حل شوند. علاوه بر این از رنگ دانه های به دست آمده از نفت در خمیردندان نیز استفاده می شود. ترکیبات رنگی همچون D&C Yellow #10 و D&C Red #30 و FD&C Blue #1 از مشتقات نفت خام یا منابع ذغال سنگ هستند.

۶- سیم گیتار
سیمهای مورد استفاده در اغلب گیتارهای مدرن از نایلون ساخته شده که یکی از مشتقات نفت خام است. در حقیقت نایلون اولین بار در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ در مرکز تحقیقاتی DuPont توسط والاس کاروترز تولید شد. او به دنبال جایگزینی برای ابریشم طبیعی بود که طی جنگ کمیاب شده بود.

۷- دئودرانت و ضد عرق
ظاهرا دو کار اصلی که بسیاری از ما برای خوشبو شدن بدن مان انجام می دهیم، اسپری کردن یا مالیدن سوخت های فسیلی به پوست مان است. در ساخت دئودرانت و ضد عرق نیز مانند عطر و ادکلن به طور معمول از پروپیلن گلیکول استفاده می شود. یک ماده از مشتقات نفت که راهی ارزان برای روان سازی محصولات و کاربرد راحت تر آنها است.

۸- عطر و ادکلن
کارخانجات تولید عطر و ادکلن اغلب اوقات از مواد شیمیایی مصنوعی و مشتقات نفت برای  «تامین بوهایی ماندگار به همراه کاهش قیمت» بهره می برند. مواد نفتی همزمان با رطوبت، بوهای خوش را بر روی پوست بدن محبوس می کنند. البته پروپیلن گلیکول را تنها در عطر نمی توان یافت و مجموعه وسیعی از محصولات از این ماده نفتی بهره می برند: ضد یخ، شامپو و رنگها برخی از کاربردهای پروپیلن گلیکول هستند. البته دقت داشته باشید این شراکت در ماده ماده اولیه باعث نمی شود که شامپو را مناسب کاربرد به جای ضد یخ سازد یا اینکه رنگ، موهای تان را تمیز کند!

۹- لنزهای چشمی
پلیمرهای مصنوعی که لنزهای تماسی را نرم، راحت و قابل استفاده ساخته اند، از نفت به دست می آیند. این پلیمرها همچنین به اکسیژن اجازه می دهند از درون لنزها به راحتی حرکت کند. این یکی از حیاتی ترین مواردی است که لنزهای تماسی را قابل استفاده می سازد.

۱۰- طعمه ماهیگیری
همان طور که هر ماهیگیر حرفه ای یا آماتوری تایید می کند، صید ماهی بدون نفت بسیار سخت است. نفت خام در تمام زمینه های ماهیگیری نقش حیاتی دارد. طعمه ها، چوب ماهیگیری، جلیقه نجات، قایق ماهیگیری و یخدان ویژه نگهداری ماهی، همه از مشتقات نفت هستند. و مهمتر از همه نخ نایلونی و شناوری که طعمه به آن متصل می شود، از نفت به دست می آیند.

 


شما چه محصولات جذاب و شگفت انگیزی را می شناسید که از نفت به دست می آیند؟کپی بدون ذکر منبع حرام است : 

9home.mihanblog.com
نظرات
wholesale jerseys در تاریخ چهارشنبه 25 بهمن 1396 07:24 ق.ظ گفته:
Pretty! This was a really wonderful article.
Thank you for providing these details.
wholesale jerseyshttp://edmontonoilersjerseys.mihanblog.com/post/26
هلنا در تاریخ شنبه 23 دی 1396 04:15 ب.ظ گفته:
عالی بود
فاطی جووون در تاریخ سه شنبه 5 دی 1396 07:12 ب.ظ گفته:
عالی بود
Ye NashenaS در تاریخ جمعه 1 دی 1396 07:44 ب.ظ گفته:
Very Good
مریم در تاریخ یکشنبه 12 آذر 1396 07:25 ب.ظ گفته:
تنکس
محمد امین اقا در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1396 02:47 ب.ظ گفته:
عالیه برای تحقیق
باران در تاریخ پنجشنبه 25 آبان 1396 08:52 ب.ظ گفته:
عالی بود ممنون
shayan_ba_1381 در تاریخ پنجشنبه 18 آبان 1396 10:05 ب.ظ گفته:
سلام عالییی بود مرسی
به پیج اسنستا منم سر بزنید
@shayan_ba_1381
در تاریخ دوشنبه 15 آبان 1396 10:12 ب.ظ گفته:
سلام ممنون واقعا واقعا جالب ومفید بود
در تاریخ جمعه 12 آبان 1396 04:19 ب.ظ گفته:
درکل خوب بودراه بندازبودممنون
هانیه در تاریخ جمعه 12 آبان 1396 01:42 ب.ظ گفته:
مرسی
ما با ماتیک زدن کلی نفت و سرب میخوریم
مرسی از اطلاعاتتون
کوثر در تاریخ جمعه 12 آبان 1396 10:01 ق.ظ گفته:
واقعا عالی بود
mahdieh در تاریخ پنجشنبه 11 آبان 1396 10:29 ق.ظ گفته:
عاوووووولی بود مچکراتتون
در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 09:38 ب.ظ گفته:
در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 04:21 ب.ظ گفته:
عالی بود ممنونم ازتون
شوک در تاریخ پنجشنبه 4 آبان 1396 01:52 ب.ظ گفته:
عالی بود ممنون از سایت خوبتون ...
جامع و مفهوم
Do compression socks help with Achilles tendonitis? در تاریخ سه شنبه 28 شهریور 1396 02:39 ق.ظ گفته:
Howdy! I understand this is kind of off-topic however I had
to ask. Does operating a well-established blog like yours
take a lot of work? I am completely new to operating a blog
however I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I will
be able to share my personal experience and thoughts online.

Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring
bloggers. Thankyou!
Carmine در تاریخ یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:45 ب.ظ گفته:
I'm not sure where you are getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding
more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.
در تاریخ سه شنبه 14 دی 1395 10:09 ب.ظ گفته:
عالییییی بود مرسی ازلطفتون
در تاریخ سه شنبه 14 دی 1395 10:07 ب.ظ گفته:
عالییییی بود مرسی ازلطفتون
aht در تاریخ یکشنبه 12 دی 1395 06:48 ب.ظ گفته:
درسته که بدون ذکر منبع حرومه ولی خود نویسنده هم باید منبعشو بنویسه
پریا در تاریخ شنبه 11 دی 1395 07:32 ب.ظ گفته:
عالیییی بود
مهدیس در تاریخ جمعه 10 دی 1395 05:12 ب.ظ گفته:
مر سی واقعاً عالی بود
مفید و آموزنده
توفیقی در تاریخ یکشنبه 5 دی 1395 08:47 ب.ظ گفته:
با تشکر از شما چگونه وبلاگ خود را اینگونه کرده اید ؟
لطفا به من توصیح دهید.
محمد در تاریخ شنبه 4 دی 1395 10:57 ب.ظ گفته:
دمت گرم عالی بود
ماهان در تاریخ جمعه 3 دی 1395 10:02 ق.ظ گفته:
از این پیج باحال تر ندیدم
نتتت در تاریخ جمعه 26 آذر 1395 08:45 ب.ظ گفته:
عالیییی
حسین در تاریخ پنجشنبه 25 آذر 1395 07:20 ب.ظ گفته:
ایا منظور از روغن های جامد و مایع. روغن خوراکی است
ali در تاریخ پنجشنبه 25 آذر 1395 06:31 ب.ظ گفته:
کپی بدون ذکر منبع حرام است
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
یکیو پیدا کن حلال حرام بلد باشه اسمم رو میزارم خل
ye nhmi در تاریخ پنجشنبه 25 آذر 1395 05:50 ب.ظ گفته:
ali bood
mrc
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30